Valmaskineriet är verkligen i full gång nu och här kommer en uppdatering från länet.
Brev från rikskansliet 24 april: Nedan några uppdateringar som kan vara av intresse för er. Ni får gärna dela infon med kretsarna.
Listor på riksdagskandidater uppdelade per valkrets
Listan är tänkt att underlätta för de som vill göra aktiviteter där ni bjuder in eller riktar er till riksdagskandidaterna. Har hört från många politiker att mötena de minns inte är de som skett i ett mötesrum i riksdagen, utan där de träffat människor i "verkligheten". En riksdagskandidat från valkrets X är sannolikt särskilt intresserad av att lyssna på engagerade röster med förankring i samma del av landet. Så här har vi tillsammans en enorm potential som förening! Det vore mäktigt om många i den nyvalda riksdagen som tillträder i september har träffat föreningen lokalt på olika sätt - genom skogsguidningar, ängsaktiviteter, cykelutflykter, besök på ekogård eller någon helt annan aktivitet.
Om ni arrangerar aktiviteter där riksdagskandidater deltar är vi mycket nyfikna på dessa, skicka gärna ett mejl till mig och berätta vem ni träffat och vad ni gjorde. Utöver att det är roligt att ha koll på så är det också mycket användbart att veta när påverkansarbetet mot nya riksdagen drar igång i höst.
Mallar för kommunikation av enkäter
Vi vet att många kretsar genomför kommunala partienkäter och några länsförbund regionala sådana. Nu finns för den som vill mallar för att presentera och kommunicera enkätresultat. Mallarna och instruktioner för att använda dessa ligger i något som heter Canva. Det behövs ett konto i Canva (gratis-variant) för komma åt mallarna och redigera dessa utifrån den egna granskningen, men det går att ta en genväg genom inlogg med t.ex. Google-konto. Vi hoppas att de här ska vara till hjälp! Tipsa gärna de kretsar som gör enkäter!
Affischmall: https://canva.link/aspmeja1xtys0t7
Granskningsmall: https://canva.link/eusktj3w5d5f21e
Granskningar i sociala medier-mall: https://canva.link/pozgg8yp3a3trjt
Engagemangssida inför valet
Det finns nu ny en sida på webben med förslag på hur enskilda och kretar kan engagera sig inför valet. Från den sidan går det också att förbeställa valmaterial. Gör gärna det, så får ni det i början av juni! Tipsa gärna om sidan i de sammanhang där ni pratar med kretsarna om valet. Engagera dig inför valet - Naturskyddsföreningen.
Lägg in i kalendariet!
Alla lokala och regionala valaktiviteter hamnar nu på valsidan ovan. Uppmuntra gärna kretsar att lägga upp sina valrelaterade aktiviteter i kalendern (Rutger) och använda den nya taggen Valet så dyker de upp på rätt ställe.
Den stora klimatdemonstrationen
Planering och mobilisering inför Den stora klimatdemonstrationen pågår. Demonstrationen äger rum den 23 augusti i Stockholm och arrangeras i samarbete mellan Naturskyddsföreningen, Rebellmammorna, Rebellpapporna och Researchers desk. Vi gör det vi kan för att den ska bli riktigt maffig!
Det var det för nu. Hör av er om ni har frågor! Antingen till mig eller till Ida Wahlund, verksamhetsutvecklare på Engagemangsavdelningen (ida.wahlund@naturskyddsforeningen.se).
Önskar er en riktigt fin helg!
Annelie
Annelie Andersson
Policychef
